26 Eylül 2017 Salı

Gelir Testi Başvurusu Nasıl Nereye Yapılır?

EV YAPIMI SUCUK Evde Sucuk Yapımı Resimli

evde sucuk yapımı oktay usta,evde sucuk yapımı resimli oktay usta,evde sucuk yapımı video oktay usta,Evde kolay sucuk yapımı,Evde Sucuk Nasıl Yapılır, Evde Sucuk yapımı, evde sucuk naıl yaparım,evde sucuk evde sucuk yapımı 1 kg sucuk nasıl yapılır evde sucuk nasıl yapılır evde sucuk tarifi ev sucuğu ev yapımı sucuk sucuk nasil yapilir turkce evde sucuk nasil yapilir ev yapımı et sucuk evde et sucuğu ev yapımı sucuk 19 mayıs tülbentte sucuk yapımı ev sucuk ici ev de et sucuğu yapımı ve malzemeler sucuk yapılışı koyun sucuğu ev yapımı sucuk nasıl doldurulur sucuk yapımı evde sucuk nasıl doldurulur

22 Mart 2013 Cuma 18:24
Bu haber 13901 kez okundu
EV YAPIMI SUCUK Evde Sucuk Yapımı Resimli
banner14
 Sucuk Nasıl Yapılır (Ev Yapımı Sucuk Tarifi)

Kurban sonrasında elde kalan etleri değerlendirmenin en güzel yolu elbette sucuk yapmak olacaktır, gerçi biz düzenli olarak kendi sucuğumuzu kendimiz yapıyoruz. Ama kurban sonrasında eş dosta da istek üzerine yaptığımız oluyor. Kendi sucuğunuzu üretmenin hem aile olarak beraber çalışmaya katkısı, hem eğlencesi hem de zevki bambaşkadır. 
 
Öncelikle sucuk ile ilgili bazı teknik ve kimyasal özellikleri açıklamak gerekli. Kesilen hayvanların etlerinin bir anda tüketilmesinin mümkün olmadığı ve et tüketimi için her defasında hayvan kesmenin gereksizliği karşısında henüz elektriği keşfetmeyen kesmeyen insanoğlu eti saklamak için çeşitli yöntemler keşfetmiştir. Bu tekniklere kısaca bakarsak, tuzlama, kurutma, tütsüleme (ön pişirim), fermantasyon (mayalama), emülsifiyasyon.  Sucuk fermantasyon tekniği ile üretilen bir et ürünüdür. Kurutma tekniği ile üretilen ürünlere örnek olarak pastırma verilebilir. Diğer yandan tütsüleme yöntemi ülkemizde pek yaygın değildir. Emülsifiyasyon ise sosis ve salam gibi ürünlerin üretiminde kullanılmakta ülkemizde yaygındır. Emülsifiyasyon ürünler tütsüleme ve ısıl işlem uygulamasına tabi tutulur bunu da unutmamak lazım.
 
Fermantasyon yöntemi bir bakıma peynir, sirke veya şarap yapımına benzer.  Şöyle ki ürünün içerisinde kendisinden var olan maya veya dışarıdan eklenen mayalar ile ürün başkalaştırılarak (kimyasal reaksiyon) farklı bir ürün elde edilir ve orijinal ürüne göre daha uzun saklama ve kullanma süresine sahip olunur. 
 
Türk Tipi Sucuk denildiğinde baharat ve sarımsak ile fermantasyon sağlanmış sucuk anlaşılmalıdır. Sucukta söz konusu fermantasyon et içerisine konulan baharat ve sarımsak vasıtasıyla doğal yollarla bekletmek suretiyle yapılır. Marketlerden alınan fabrikasyon sucuklarda ise bu fermantasyon baharat kullanımına bırakılmaz ve ayrıca eklenen maya vasıtasıyla elde edilir. Bunun sebebi her bir partinin tadının aynı olmasıdır, aksi takdirde her bir parti sucuk birbirinden farklı olacaktır. Diğer yandan marketten sucuk alırken dikkat edilmesi gereken bir diğer şey biçimi sucuğa benzese de bazı ürünlerin sucuk olmadığıdır. Eğer bir ürünün üzerinde “ısıl işlem görmüş sucuk benzeri ürün” yazıyorsa bunun anlamı salam yaptık içine biraz kimyon koyduk anlamına geldiğidir. 
 
Bu detay bilgileri bir yana bırakırsak Geleneksel Yanpar Sucuğu yapımına geçebiliriz.  Önce malzemeler:
 
Malzemeler:

-8 kg.dana eti
-2 kg.iç yağı
-100 gr.acı toz biber
-125 gr.tatlı toz biber
-50 gr.yeni bahar
-50 gr.karabiber
-200 gr.kimyon
-200 gr.sarmısak
-200 gr.tuz
-10 metre kurutulmuş sucukluk bağırsak


(Malzemeler 10 kg. ete göre verilmiş olup yapılacak miktara bağlı olarak oransal azaltılıp veya çoğaltılabilinir.)


-Aynası ve bıçağı çıkarılmış, sucuk hunisi takılmış kollu, elle çevirilebilen kıyma makinesi. 
- Hassas tartı
- En az 2 yorulmak bilmez sucuk aşığı.
 
Sucukta etin her tarafını kullanmak mümkündür ancak bonfile gibi oldukça değerli kısımları burada harcamak gibi bir hataya düşmeyiniz. Diğer yandan en baba sucuklarda en az %5 oranında manda (öküz) eti katılır ama bu eti bulmak mümkün olmadığında sadece dana eti kullanacağız. Mersinli olmamıza rağmen sucuğa küçükbaş katmıyoruz bu arada. Tavsiyem sığırın döş etinin kullanılması ama herhangi bir yeri de olur. Burada önemli olan nokta, eti  ve etin içerisindeki yağları ayırıp bu iki kütleyi ayrı ayrı tartmak. Sucuk içerisinde En az %20’si en fazla %40’ı yağ olmalıdır. Zevke göre bu yağ oranları ayarlanmalıdır. Yağ oranı arttıkça mangal sucuğu tabir ettiğimiz yağı cazır cazır akan sucuk elde edilir. %40’tan fazla yağlı sucuk yapmayınız. (Türk gıda kodeksine aykırıdırJJ)
 
Etlerimizi yağdan ayırıp, tarttıktan sonra en büyük aynada kıyma çektiriyoru. Zevk meselesi olmakla beraber, kalın etli sucuk isteniyorsa büyük aynada (aynadan kasıt kıyma makinesinin delikli kısmıdır, kıymanın kalınlığını belirler), daha kıvamlı isteniyorsa orta aynada çektirilir, burada dikkat edilecek şey et ve kıyma ayrı ayrı kıyma makinesinden geçirilir ve kesnilikle en küçük aynada yani macun kıvamında çektirilmez. Yoksa macun kıvamında market sucukları gibi olur.
 
Elbette 8 kg eti kendiniz elde kıyma haline getirmeyin gidip kasapta çektirin. 10 kilo eti 5 liraya kıyma haline getirirler.  5 lira için o eziyete değmez, yada bizim gibi uzun vadeli yatırım yapıp ablanızın motorlu kıyma makinesine araklayınJJ
 
Elde edilen yağ, et, baharat, hafif tuzla iyice dövülmüş sarımsak geniş bir çelik tencereye konarak ameliyat eldiveni giyilmiş olarak iyice yoğrulur. Yoğurma işleminin teknik tabiri kürlemedir. Burada amaç ete eklenen baharat ve sarımsağın etin tüm noktalarına homojen biçimde karıştırılmasıdır. Sucuk yapımın en yorucu ve püf noktası budur. Bu malzeme ağzı açık olarak mayalanmak üzere 24 saatliğine buzdolabının en alt rafına veya ağzı hafif delikli streç filmle kapatılarak yağmur, güneş ve kuşların ulaşamayacağı bir balkona kaldırılır. Baharat konusunda herkesin kendi tarifi olabilir ve zaten farklı lezzetteki sucukların sebebi budur. Sucuğa, kişniş, zencefil, tarçın, karanfil, çemen gibi pek çok baharat katılabilir, verdiğimiz oranlar azaltılıp eksiltilebilir. Acı isteyenler daha çok acı biber katabilir. Burada önemli olan Tuz, acı biber ve sarımsağın belli bir oranın altına düşmemesidir aksi takdirde sucuğun saklanma süresi düşecektir.

Sucuk için yağlı et idealdir. Bu nedenle sucuk yapımında yüzde 30 ile 35 oranında yağlı çekilmiş kalın kıyma kullanılır.  Damak zevkine uygun olarak kıymaya sarımsak, tuz, sucuk baharatı, karabiber, kimyon, yenibahar ve kırmızıbiber katılır. (2 kg ete, 1 çorba kaşığı sucuk baharatı, 10 diş sarımsak, 1 çorba kaşığı kimyon, 2 çay kaşığı yenibahar, 1 çorba kaşığı karabiber, 1 çay kaşığı tuz katılır) Baharatın ölçüsüne gelince, yöresel olarak damak zevki değiştiğinden, eksik baharatlar karışım pişirilerek kontrol edilir ve hamura sonradan ilave edilebilir. Bu karışımı iyice yoğurup 12 saat – 1 gün kadar buzdolabında dinlendirin. Ertesi gün tekrar elden geçirip bir daha yoğurun. Bu arada baharatçılarda satılan işlenmiş ve temizlenmiş kuru bağırsaklar da ıslanarak hazırlanır.1 kilogram sucuk karışımı 1 metre bağırsağa gelecek şekilde mekanik kıyma makinesi ve huni yardımı ile bağırsağa yerleştirilir. Daha sonra çengel oluşturulan sucuklar pamuk ipliği ile bağlanarak kurumak üzere asılır. Doldurma işlemini kasaplarada yaptırabilirsiniz.

İsterseniz bağırsak yerine ;

Streç üzerinde, bir kullanımlık miktarlara sucuk şekli verilip sıkıca sarılır. Kurumak üzere bekletilir.

Buzdolabında muhafaza edilip, gerektiğinde ihtiyaç kadarı  çıkartılıp gerisi tekrar dolaba koyulmalı.

    Yorumlar

banner11
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
banner19
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
KİM KİMDİR? Tümü
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV
banner12

banner9