23 Ağustos 2017 Çarşamba

Gelir Testi Başvurusu Nasıl Nereye Yapılır?

Meclis Genel Kurulu'nda Dersim gerginliği

MHP Mersin Milletvekili Mehmet Şandır, böyle bir ifadenin TBMM Genel Kurulunda söylenemeyeceğini, bu ifadelerin tutanaklardan çıkartılmasını istedi.  Türkiye Sağlık Enstitüleri Başkanlığı Kurulması ve Bazı Kanun ve Kanun Hakkındaki Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair

14 Kasım 2014 Cuma 07:10
Bu haber kez okundu
Meclis Genel Kurulu'nda Dersim gerginliği
banner14

MHP Mersin Milletvekili Mehmet Şandır, böyle bir ifadenin TBMM Genel Kurulunda söylenemeyeceğini, bu ifadelerin tutanaklardan çıkartılmasını istedi. 

Türkiye Sağlık Enstitüleri Başkanlığı Kurulması ve Bazı Kanun ve Kanun Hakkındaki Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısının Genel Kurul görüşmelerinde HDP ile MHP arasında ‘Dersim ’de soykırım iddiası ’ tartışmaları yaşandı.

“DERSİM'DE YAPILAN ŞEY SİSTEMLİ BİR SOYKIRIMDIR”

Dersim ’de açık bir katliam yaşandığını belirten HDP Grup Başkanvekili İdris Baluken, “Dersim'de öyle bir isyan, bir kalkışma falan yok; açık bir katliam var. Hatta soykırımdır. Dersim'de yapılan şey sistemli bir soykırımdır. 1932'den itibaren Dersim'in her tarafına yollar, karakollar yapılmak suretiyle, 1934'te İskân Yasası çıkarılmak suretiyle, 1935'te Tunceli Yasası çıkarılmak suretiyle, 1935'ten itibaren sıkıyönetim ilan edilmek suretiyle planlı bir soykırımın hazırlıkları yapılmıştır. Resmi rakamlara göre 18 bin, gayri resmî rakamlara göre 80 binin üzerinde Kürt Alevi Dersimli kendi kimliğinden dolayı katledilmiştir ve bu devlet bu acıyla yüzleşmek zorundadır, bundan kaçış yoktur.

Özür dilenmesi gerektiği zaman da o özrü büyük bir erdem olarak, gereğini yapacak şekilde gündemleştirme dışında yapılacak her şeyi biz burada siyasi bir şov olarak değerlendiriyoruz. Eğer gerçekten biz acı tarihimizle yüzleşeceksek, sadece Dersim'de değil, İstiklal Mahkemelerinin bütün uygulamalarını, hatta Şeyh Sait'ten bugüne kadar yapılan bütün kanlı senaryoları masaya yatırıp yüzleşmek zorundayız diyoruz. Halkların Demokratik Partisi bugüne kadar bunun çabası içerisinde olmuştur, bundan sonra da bu soykırımı açığa çıkarmanın çabası içerisinde olacaktır diyorum” dedi.

MHP ’Lİ MEHMET ŞANDIR ’DAN ‘SOYKIRIM ’ TEPKİSİ

Türkiye Cumhuriyeti Devletinin soykırım yaptığı yönünde ifade kullanıldığını belirterek tepki gösteren MHP Mersin Milletvekili Mehmet Şandır, bu sözün tutanaklardan çıkartılmasını istedi. Şandır, “Bir önceki oturumda Halkların Demokratik Partisi Grup Başkan Vekili, Türkiye Cumhuriyeti Devletinin, kendi ifadeleriyle, Dersim'de soykırım yaptığı iddiasını ortaya koymuştur. Beyanı aynen şöyledir, ‘Türkiye Cumhuriyeti Devleti Dersim'de Kürt ve Alevi halkına kararlaştırarak ve planlayarak soykırım yapmıştır ’ demiştir. Sayın Başkan, önce sözüm size, bu söz burada söylenemez. Türkiye Cumhuriyeti Devletinin soykırım yapmakla suçlanmasına müsaade edemezsiniz. Böyle bir sözün burada söylenmesine müsaade edemeyiz. Bu sözün tutanaklardan acilen çıkartılması lazım. Türkiye Cumhuriyeti Devleti Türk milletinin devletidir. Türk milletini soykırım yapmakla suçlamaya hiç kimsenin hakkı yok, hiç kimsenin de haddi değil. Buna müsaade edemezsiniz. İkinci sözüm sayın bakanlara, yani devletiniz ve temsil etmekle övündüğünüz milletiniz soykırım yapmakla suçlanıyor. O zaman Ermenilere niye itiraz ediyorsunuz Sayın Bakanım? Grup başkan vekillerine, sayın grup başkanvekilimizin ikazıyla bu konuşmayı yapıyorum. Buna nasıl müsaade edersiniz değerli arkadaşlar? Her milletvekili olarak buna itiraz etmemiz lazım. Milletimizin soykırım yapmakla suçlanmasına Türkiye Büyük Millet Meclisi ’nde müsaade edemeyiz. O zaman burada bulunmanızın sebebi yok değerli arkadaşlar. Türk milletini soykırım yapmakla suçlamak kimsenin hakkı ve haddi değil, bu ifadenin tutanaklardan çıkartılmasını ve görüşmelerin ondan sonra devam etmesini teklif ediyoruz” diye konuştu.

Kaynak : İHA

    Yorumlar

banner11
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
banner19
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
KİM KİMDİR? Tümü
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV
banner12

banner9