17 Ağustos 2017 Perşembe

Gelir Testi Başvurusu Nasıl Nereye Yapılır?

Diyabet, Diyabet hastası, İstanbul Halk Sağlığı, İnsülin hormonları, SAĞLIK Haberleri

İstanbul Halk Sağlığı Müdürlüğünden yapılan açıklamada, diyabetin, pankreas adlı salgı bezinin yeterli miktarda insülin hormonu üretmemesi ya da üretilen hormonun etkili bir şekilde kullanılamaması durumunda gelişen ve ömür boyu süren bir hastalık olduğu kaydedildi. Diyabe

07 Kasım 2014 Cuma 07:21
Bu haber kez okundu
Diyabet, Diyabet  hastası, İstanbul Halk Sağlığı, İnsülin hormonları, SAĞLIK Haberleri
banner14

İstanbul Halk Sağlığı Müdürlüğünden yapılan açıklamada, diyabetin, pankreas adlı salgı bezinin yeterli miktarda insülin hormonu üretmemesi ya da üretilen hormonun etkili bir şekilde kullanılamaması durumunda gelişen ve ömür boyu süren bir hastalık olduğu kaydedildi.

Diyabet hastalarının yediği besinlerden kana geçen şekeri kullanamadığı ve kan şekerinin yükseldiği anlatılarak, şöyle denildi:

"İnsülin hormonlarının eksikliği sonucu ortaya çıkan Tip 1 diyabet, sıklıkla çocukluk ve gençlik yaşlarında ortaya çıktığı için 'Juvenil diyabet' adını da alır. Tip 1 diyabet, pankreasta bulunan ve insülin üreten beta hücrelerinin zedelenmesi ile meydana gelmektedir. Hastalar, mutlak veya göreceli bir insülin yetersizliği olduğundan ömür boyu dışarıdan insülin hormonunu almak zorundandırlar. Tip 2 diyabet ise insüline bağımlı olmayan ya da erişkin diyabeti olarak da adlandırılır.

En sık görülen form, Tip 2 olup ana sebepleri obezite ve yetersiz fiziksel aktivitedir. Uluslararası Diyabet Federasyonunun tahminine göre dünyada 382 milyon yetişkin, diyabet hastasıdır. Son 15 yılda Türkiye'de diyabet hastası sayısı yaklaşık 3 katına çıkmış ve yapılan bir çalışmaya göre bu dönemde yetişkin nüfusta diyabetin yüzde 90 oranında arttığı gözlemlenmiştir."

Ailesinde diyabet olanlar, obezler, 4 kilogramdan daha ağır bebek doğuran kadınlar ile stres altında yaşayanlarda diyabetin riskinin daha yüksek olduğu vurgulanan açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Sık idrara çıkma, açlık hissi, çok su içme, cilt yaralarında geç iyileşme, ağız kuruluğu, sık sık enfeksiyon geçirme, kuru cilt, ellerde ve ayaklarda uyuşma gibi durumlar, Tip 2 diyabetin en önemli belirtileridir. Ağız kuruluğu, susama, çok ve sık idrar yapma, yorgunluk ve halsizlik, sık ve aşırı acıkma, istem dışı kilo kaybetme, bulantı, kusma, karın ağrısı, bulanık görme ve ayaklarda hissizlik veya uyuşma, karıncalanma ise Tip 1 diyabetin belirtileri arasında yer alıyor."

Açıklamada, bir kişinin kan şekeri düzeyinin, normalden yüksek olmasına rağmen diyabet tanısı koymaya yeterli yükseklikte olmaması durumunda, söz konusu kişinin gizli şeker hastası olarak tanımlandığına işaret edilerek, "Diyabet Önleme Programına katılan bu hastaların yüzde 11'inde diyabet gelişmiştir. Bazı çalışmalar, gizli şeker hastası olan kişilerde 10 yıl içinde Tip 2 diyabetin geliştiğini saptamıştır" denildi.

Kaynak : AA

    Yorumlar

banner11
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
banner19
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
KİM KİMDİR? Tümü
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV
banner12

banner9