24 Ağustos 2017 Perşembe

Gelir Testi Başvurusu Nasıl Nereye Yapılır?

Utanç Müzesi'ne yoğun ilgi

Çankaya Belediyesi Çağdaş Sanatlar Merkezi ’nin bu yıl beşinci kez ev sahipliği yaptığı Utanç Müzesi yoğun ilgi görüyor. Devrimci 78 ’liler Federasyonu tarafından “Özgürlük ve Umut Hala Ayakta” sloganıyla düzenlenen müzeyi, açıldığı gün olan 12 Eylül ’den bu ya

24 Eylül 2014 Çarşamba 06:58
Bu haber kez okundu
Utanç Müzesi'ne yoğun ilgi
banner14

Çankaya Belediyesi Çağdaş Sanatlar Merkezi ’nin bu yıl beşinci kez ev sahipliği yaptığı Utanç Müzesi yoğun ilgi görüyor.

Devrimci 78 ’liler Federasyonu tarafından “Özgürlük ve Umut Hala Ayakta” sloganıyla düzenlenen müzeyi, açıldığı gün olan 12 Eylül ’den bu yana yaklaşık 5 bin kişi ziyaret etti. Müzede bu yıl ilk kez Milliyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni gazeteci-yazar Abdi İpekçi ’nin öldürüldüğü gün üzerinde olan giysileri ve basın şeref kartının yanı sıra müzisyen Ahmet Kaya ’nın konserlerinde sıkça giydiği montu da yer alıyor. 12 Eylül işkencelerinin yaşandığı simge mekanlardan Diyarbakır Cezaevi ile ilgili köşe de serginin çarpıcı ayrıntıları arasında. Köşede, ‘İşkence Aletleri ’, ‘Mamak Mektupları ’, ‘Yasaklanmış Kitap ve Yayınlar ’ bölümlerinin yanı sıra devrimci öğrenci liderleri Deniz Gezmiş, Hüseyin İnan ve Yusuf Aslan ’ın ölüme yürüdükleri idam sehpası da yer alıyor.

ERDAL EREN ’DEN UĞUR KAYMAZ ’A

Darbe döneminde yaşı büyütülerek idam edilen Erdal Eren ’in yanı sıra 2004 yılında Mardin Kızıltepe ’deki evinin önünde 13 kurşunla öldürülen Uğur Kaymaz ’ın kanlı giysilerinin de yer aldığı müzede, ‘Roboski Katliamı ’nda hayatını yitirenlerin eşyaları da sergileniyor. Müzede, Gezi olayları döneminde Türkiye ’nin dört bir yanında çekilen fotoğraflar da yakın tarihe ışık tutuyor. “Yas Tutan Tarih Ermeniler”, “Çocuk Cezaevleri Kapatılsın”, “Basın Ne Kadar Özgür?”, “Rojava Kadın Devrimi”, “Göç ve Sağlık”, “Hasta Tutsaklara Özgürlük”, “12 Eylül ve Aleviler”, “Filistin Sevgilim” başlıklı panellerin düzenlendiği, “Kod Adı 301”,”Roboski”, “Rojava” “Mamak Mektupları” gibi fotoğraf sergilerinin yer aldığı müze, 23 Eylül 2014 tarihine kadar açık.
 

banner18

    Yorumlar

banner11
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
banner19
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
KİM KİMDİR? Tümü
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV
banner12

banner9