24 Ağustos 2017 Perşembe

Gelir Testi Başvurusu Nasıl Nereye Yapılır?

Matematik dehalarını hayran bırakan ışık düzeneği

İbrahim Hakkı Hazretleri ’nin ‘Hocamın başucuna doğmayan güneşi neyleyim ’ diyerek yaptırdığı ışık düzeneğinde, güneşin ilk ışınlarının hocası İsmail Fakirullah Hazretleri ’nin başucuna yansıması bir kez daha izlendi. Her yıl ekinokslarda 21 Mart ve 23 Eylül gü

27 Eylül 2014 Cumartesi 10:11
Bu haber kez okundu
Matematik dehalarını hayran bırakan ışık düzeneği
banner14

İbrahim Hakkı Hazretleri ’nin ‘Hocamın başucuna doğmayan güneşi neyleyim ’ diyerek yaptırdığı ışık düzeneğinde, güneşin ilk ışınlarının hocası İsmail Fakirullah Hazretleri ’nin başucuna yansıması bir kez daha izlendi.

Her yıl ekinokslarda 21 Mart ve 23 Eylül günlerinde doğan güneş, duvarın ortasında bulunan pencereden süzülerek kuledeki aynaya yansıdıktan sonra ışığın kırılması yöntemiyle pencereden türbeye ve oradan da İsmail Fakirullah Hazretleri ’nin başucuna doğuyor. Dün, bu ışık hadisesini izlemek üzere çok sayıda vatandaş Tillo ’ya akın etti. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan da Tillo ’da ıyık hadisesini izledi.

İbrahim Hakkı Hazretleri Tillo ’da kendisini yetiştiren hocası İsmail Fakirullah ’nin 1734 yılında vefat etmesinin ardından çok üzülmüş ve ‘Hocamın başucuna doğmayan güneşi neyleyim ’ diyerek arayış içerisine girmiş. Hocasına yan tarafında bir kule bulunan bir türbe ve Tillo ’nun yaklaşık 2.5 kilometre uzağında bir tepe üzerinde taş bir duvar yapmış ve bugün dahi şaşkınlık uyandıran ışık düzeneğini kurmuş.

banner18

    Yorumlar

banner11
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
banner19
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
KİM KİMDİR? Tümü
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV
banner12

banner9