26 Eylül 2017 Salı

Gelir Testi Başvurusu Nasıl Nereye Yapılır?

Mevlid Kandili'nde okunacak dualar

Mevlid Kandili'nde okunacak dualar,Bu gece dinimizde en önemli gecelerden birisi olan Mübarek Mevlid Kandili... Bu mübarek gecede nasıl ibadet etmeli? Hangi dualar okumalı? İşte cevabı...

23 Ocak 2013 Çarşamba 17:13
Bu haber 1053 kez okundu
Mevlid Kandili'nde okunacak dualar
banner14
 

Mevlid Kandili'nde okunacak dualar

Bu gece dinimizde en önemli gecelerden birisi olan Mübarek Mevlid Kandili... Bu mübarek gecede nasıl ibadet etmeli? Hangi dualar okumalı? İşte cevabı...

Bu gece Mevlid kandili...  Yüce  Allah'ın; ''Sen olmasaydın kainatı yaratmazdım'' diye hitap ettiği Peygamber Efendimiz Hz Muhammed (S.A.V)'nin doğduğu gece...

Peygamber efendimizin doğum günü, bütün Müslümanların bayramı olan Mevlid, doğum zamanı demektir. Mevlid gecesi, Rebiul-evvel ayının 11. ve 12. günleri arasındaki gecedir.

İslam  alemi bu gece, getirdiği  mesajlar  ve yaşadığı hayatla tüm insanlığın  huzuruna  vesile olan o  yüce  nebinin doğduğu geceyi kutlayacak. İnsanlar onun doğduğu gece tıpkı Hz Adem gibi dualarına onu vesile ederek,  yüce  Rabblerine el açıp ondan mağfiret dileyecekler.

Belki kimimiz camilerde sabaha kadar ibadet  edecek , kimimiz evlerinde o  yüce  Rasulün yüzü suyu hürmetine edeceği duaların kabulü için  secdelere  kapanacak ve  seccadelerini gözyaşlarıyla ıslatacak. Yapılacak ibadetler, edilecek dualar ve çekilecek salavatlarla o  yüce Nebi'nin sevgisinin etrafında birleşecek kalpler.

Peki bu gece en  güzel   şekilde  nasıl idrak edilebilir? Ünlü ilahiyatçılar  Doç.Dr Mustafa Karataş,  Diyanet İşleri Eski Başkan Yardımcısı Necmettin Nursaçan ve Sultanahmet Camii eski imamı Emrullah Hatipoğlu Mevlid Kandili'ni daha  güzel  geçirebilmek için şu tavsiyelerde bulunuyor.

DİYANET İŞLERİ ESKİ BAŞKAN YARDIMCISI NECMETTİN NURSAÇAN: 

Bugün Peygamber Efendimizin dünyamıza teşrif edişinin ay yılı itibariyle 1442. yıldönümü...

Peygamberimiz bize ne yaptı? Allah'ı öğretti ve gönün  huzurununaile   mutluluğunun , toplumsal uzlaşmanın, barışın yollarını gösterdi. Dünyamızı bir cennet ahiretimizi ayrı bir cennet haline getirdi.

Ona karşı  görevimiz  ne? Onu tanımak, onu sevmek onun ahlakıyla ahlaklanmak. Ona bağlılık mektubu niteliğinde salat-u selamlar göndermek... Bu gece Allaha karşı bir nefis muhasebesi yapabiliriz. Günahlarımızdan, kusurlarımızdan istiğfar edebiliriz, sadakalar verebiliriz. Peygamber Efendimizin hayatıyla ilgili eserler okuyup ona salat-u  selamlar gönderebiliriz. Mümkünse camilere gidip yapılacak dualara iştirak edebiliriz.

Bu geceye  özel  yapılabilecek bir dua yok.  Yüce  Allah peygamberimizi bize  model  olarak gönderdi.  Mutlu   aile  reisi olmak isteyen peygamberimize baksın.  Başarılı  öğretmen olmak isteyen ona baksın.  Doğru  tüccar olmak isteyen ona baksın. Muzaffer komutan olmak isteyen ona baksın. Etkin din  görevlisi  olmak isteyen ona baksın. Şükreden zengin olmak isteyen, sabreden fakir olmak isteyen ona baksın. Herkes için en  güzel  örnekler ve en beşeri münasebet  modelleri  vardır efendimizde. İşte bunun muhasebesini yapmalıyız onun ahlakıyla ahlaklanmalıyız.

DOÇ. DR. MUSTAFA KARATAŞ: 

Bugün peygamberimizin doğduğu günün yıldönümünü kutluyoruz. Bugün  özel  bir ibadet günü değil. Bugüne has bir ibadet yok. Ama peygamberi hatırlamak ona salat-u selam getirmek bir ibadettir, dua yerine geçiyor.

Allah Rasulünün  hayatını yeniden hatırlamak ona salat getirmek, Allahümme Salli, Allahümme Barik dualarını  okumak ... Bugün onun hatırasına mevlit okutmak, onun getirdiği  mesajları insanlığa iletmek bugün yapılacak  güzel  şeylerdir. Bugüne  özel  bir  namazözel  bir etkinlik dinde yok. Mevlit kandili kutlaması sonradan ortaya çıkmış bir şey. Ama bu hayra vesile oluyor diye Peygamberi yad etmek, getirdiği  mesajları  insanlığa iletmek için bir etkinlik olarak kutluyoruz. Peygamberin sevgisini doruk noktaya ulaştıracak zikirler, dualar ve salavatlarla onu yad etmiş oluruz inşallah.

EMRULLAH HATİPOĞLU ( Sultanahmet Camii eski imamı)

Hz Peygamberin kutlu doğumu insanlar arasında şöhreti olan tarihe mal olmuş, herhangi bir kişinin doğumu gibi değil... O hayatın merkezindedir. Allahın onunla ilgili bize sorumluluk yükleyen görevlerimiz devam ediyor. Allah (c.c);  Allah'a ve rasulüne iman edin buyuruyor. Bu iman keyfiyeti devam ediyor.

İtaat görevimiz devam ediyor. Rasulullahsız bir hayat yok. Hz Peygamberi anarken onun Allah'ın bize en büyük iyilik olduğunu bilerek anmamız lazım. Allah'ın rızasına götüren en büyük rehber O'dur. Kutlu Doğum sadece bir hatırlama değildi, yılın bir gününde anmak değildir. O hergün evimizde, aramızda... Son zamanlarda Peygambersiz İslam gibi bir paropaganda başlatıldı. Bu çok tehlikeli bir durumdur. Hz Peygamberin sünnetleri yok sayılıyor. Peygambersiz bir İslam olamaz, Peygambersiz Müslümanlık olamaz.

Bu gece; Allah'a layık kul, Peygambere layık olma niyazında bulunmalıyız. Namaz  boçlarımızla ilgili Allah'a söz vermemiz lazım. Şeytanın şerrinden Allah'a sığınmalı. Kur'an okumalı. Bol bol salavat getirmeli. Allah'ı zikirle dilimizi ıslatmamız lazım. ''Kim inarak La İlahe İllallah derse cennete girecektir'' buyuruyor efendimiz. Allah'ın bize verdiği nimetleri tefekkür etmeli ve Allah'ı çokça anmalı... Bu gece İstiğfar da etmek gerekir.

Kaynak: Haber7

    Yorumlar

banner11
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
banner19
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
KİM KİMDİR? Tümü
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV
banner12

banner9