19 Ağustos 2017 Cumartesi

Gelir Testi Başvurusu Nasıl Nereye Yapılır?

Gelir Testi Başvurusu Nasıl Nereye Yapılır?

Herhangi bir sağlık güvencesi olmayan, çalışmayanlara yapılması mecburi tutulan gelir testi başvurusu hangi kuruma yapılır,GSS, GSS gelir tesit, gelir testi, gelir testi nedir, gelir testi başvurusuna nasıl başvurulur, gelir testi için nereye başvurulur, gelir testini kimler yapar, ilçe kaymakamlıklar geir testiKaynak: Gelir testi başvurusuna nasıl ve neredeN başvurabiliriz gelir testi başvurusunu nasıl yaparız, yapılması gereken işlemler sırası nelerdir.Kaynak: Gelir testi başvurusuna nasıl ve neredeN başvurabiliriz

21 Aralık 2016 Çarşamba 09:19
Bu haber 649 kez okundu
Gelir Testi Başvurusu Nasıl Nereye Yapılır?
banner14
 Herhangi bir sağlık güvencesi olmayan, çalışmayanlara yapılması mecburi tutulan gelir testi başvurusu hangi kuruma yapılır, gelir testi başvurusunu nasıl yaparız, yapılması gereken işlemler sırası ile haberimizde olacaktır.

Çalışamayan veya sağlık sigortasını ödemeyen her yurttaş Genel Sağlık Sigortası (GSS) kapsamında sağlık güvencesi garanti altına alınır. Genel Sağlık Sigortası’na (GSS) üye olabilmek için gelir testini yaptırmak zorunlu kılınıyor.

Gelir Testi başvurusunu yapacak vatandaşlar bulunduğu bölge içerisindeki kaymakamlıklara gelir testi başvurusunda bulunup, başvuru formundaki bilgileri eksiksiz doldurmalıdırlar. Başvuran kişinin gelir durumuna göre bu form değerlendirilir, Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) başvuruda bulunmuş kişinin ne kadar prim ödemesi gerektiğini belirler. Belirlenen primler Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) ödeme noktalarına ödenir. Dikkat edilmesi gereken husus başvuru SGK’ ya değil ilçe kaymakamlıklarına yapılıyor olmasıdır.

İlçe kaymakamlıklarında gelir testi başvurusu formunu doldurduktan sonra alacağınız belgeler ile mahalle muhtarına götürüp onaylatmalısınız. Mahalle muhtarında onaylattığınız belgeler ile birlikte 2 adet vesikalık fotoğraf, kimlik fotokopisini alıp tekrardan kaymakamlıklara gidip, teslim etmelisiniz.

GELİR TESTİ BAŞVURUSU NEREYE YAPILIR?

Vatandaşlar primlerini SGK vasıtasıyla ödedikleri için gelir testini de burada yaptırılacağını düşünmektedir ve başvuruda bulunmaktadırlar. Ancak gelir testiSGK’da yapılmaz. Gelir Testini , gelir testi yaptıracakların bağlı bulundukları ilçe kaymakamlıkları yapar.  Gelir testi yaptırmak isteyen vatandaşlar ikametgah adresine en yakın noktada bulunan ilçe kaymakamlıklarına gelir testi başvurusu yaparak kendilerine verilen formları eksiksiz tam olarak doldururlar. Altına doğru olduğu ile ilgili beyan ve taahütte bulunurlar. Gelir durumlarına göre bu formlar değerlendirilir ve daha sonra Sosyal Güvenlik Kurumu bu kişilerin ne kadar prim ödeyeceklerini belirlerler. Bu kişiler primlerini kaymakamlıklara değil Sosyal Güvenlik Kurum’larına öderler.

banner18

    Yorumlar

banner11
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
banner19
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
KİM KİMDİR? Tümü
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV
banner12

banner9