17 Ağustos 2017 Perşembe

Gelir Testi Başvurusu Nasıl Nereye Yapılır?

Çanakkale Haber

Çanakkale ile ilgili güncel haberleri Bulabilirsiniz. Son dakika haberleri yer aldığı bu sayfada Çanakkale haber detaylarının yer aldığı sayfamızda, Çanakkale haberleri, Çanakkale etkinlikleri, Çanakkale fotoğrafları ve Çanakkale emlak ilanları yer alıyor. Çanakkale de meydana gelen olayları anında haberdar olabilirsiniz.

03 Aralık 2016 Cumartesi 13:59
Bu haber 514 kez okundu
Çanakkale Haber
banner14
 Çanakkale ile ilgili güncel haberleri Bulabilirsiniz. Son dakika haberleri yer aldığı bu sayfada Çanakkale haber detaylarının yer aldığı sayfamızda, Çanakkale haberleri, Çanakkale etkinlikleri, Çanakkale fotoğrafları ve Çanakkale emlak ilanları yer alıyor. Çanakkale de meydana gelen olayları anında haberdar olabilirsiniz.

Çanakkale, Kuzeybatı Anadolu'da, kendi adıyla anılan boğazın kıyısında yer alan bir kenttir. Merkez ilçe nüfusu 2015 yılı verilerine göre 122.613 kişidir. Troya kalıntılarının bulunduğu ildir.

Çanakkale Savaşları

1915 senesinde Osmanlı Devleti ile İtilaf Devletleri arasında Çanakkale Savaşları'na sahne oldu. İtilaf Devletlerinin birleşmiş orduları deniz savaşında araç ve personel zayiatı vererek mağlup oldu ve boğazları geçemedi. Daha sonra İtilaf kuvvetleri karadan çıkartma yaptılar. Kara savaşlarında Yarbay Mustafa Kemal'in başarıları sayesinde İtilaf kuvvetlerinin ilerleyişi durdu, iki kuvvet birbirine üstünlük sağlayamadı ve karadan taarruz da başarısızlıkla sonuçlandı.

Turizm


Truva filmi setinde kullanıldıktan sonra şehir merkezine hediye edilen Truva Atı

Çanakkale ve diğer ilçeler tarihî ve doğal güzellikler bakımından oldukça zengin olmasına rağmen, bölge olması gerekenden oldukça az turist çekmektedir, turizme fazla yatırım yapılmamaktadır.Her yıl 25 Nisan'da düzenlenen Anzac Günü'nde Avustralya ve Yeni Zelanda'dan gelen binlerce turist bölgeye akın etmekte, turizm genellikle Çanakkale Savaşları'nın yaşandığı Gelibolu, Truva Savaşı'na ev sahipliği yapmış Truva Antik Kenti ve Assos Antik Kenti üzerine odaklıdır. Deniz turizmine uygun olmasına rağmen bu yönde bir yapılanma pek yoktur. Çanakkale il sınırları içinde 5 yıldızlı otel sayısı sadece 1'dir. Yine Çanakkale'de bulunan Gökçeada ve Bozcaadaturist çekmektedir.

Çanakkale ilinde 1963 yılından beri her yılın ağustos ayında Uluslararası Troia Festivali gerçekleşmekte, çeşitli sanatsal faaliyetler yapılmaktadır. Her iki yılda bir düzenlenen Uluslararası Çanakkale Bienali de Çanakkale ilinin kültür, sanat ve turizmine katkı sağlamaya aday bir etkinliktir.

    Yorumlar

banner11
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
banner19
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
KİM KİMDİR? Tümü
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV
banner12

banner9