19 Ağustos 2017 Cumartesi

Gelir Testi Başvurusu Nasıl Nereye Yapılır?

Davutoğlu: "Türkiye, Azerbaycan'ın yanında olacak"

Azerbaycan'ın başkenti Bakü'de bulunan Başbakan Davutoğlu, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ile ortak basın toplantısı düzenledi.Davutoğlu, "Karabağ sorunu ve Ermenistan uzlaşmaz tutumunu sürdürdükçe bütün projelerin dışında kalıyor. Azerbaycan topraklarının her bi

20 Eylül 2014 Cumartesi 08:57
Bu haber kez okundu
Davutoğlu:
banner14

Azerbaycan'ın başkenti Bakü'de bulunan Başbakan Davutoğlu, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ile ortak basın toplantısı düzenledi.

Davutoğlu, "Karabağ sorunu ve Ermenistan uzlaşmaz tutumunu sürdürdükçe bütün projelerin dışında kalıyor. Azerbaycan topraklarının her bir santimetre karesi kurtulana kadar Türkiye, Azerbaycan'ın verdiği mücadelenin yanında olacaktır" dedi.

Başbakan Davutoğlu, Azerbaycan'ın başkenti Bakü'de resmi temasları kapsamında, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ile Zagulba Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda, başbaşa yaklaşık 1 saat süren görüşmesinin ardından ortak basın toplantısı düzenledi.

Davutoğlu, toplantıda, Bakü'de, öz vatanında ve evinde bulunmaktan büyük mutluluk duyduğunu ifade ederek, "Biz hangi mevkide olursak olalım hangi vazifeleri ifade edersek edelim, bu vazifeleri yaparken, Türkiye ve Azerbaycan arasında herhangi bir fark gözetmeyiz. Bizim için Türkiye'ye hizmet, Azerbaycan'a hizmettir. Azerbaycan'a hizmet etmek, Türkiye'ye hizmet etmektir. Ben daha önce Dışişleri Bakanı olarak, Başbakan olarak da Azerbaycan'ı her zaman öz vatanım olarak bildim. Şimdi de önümüzdeki dönemde de değerli dostum Aliyev'e içeride vurguladığım gibi, bundan sonra Türkiye için çalıştığımız kadar Azerbaycan için de çalışacağız. Bizim olduğumuz yerde Azerbaycan vardır, Sayın İlham Aliyev'in olduğu yerde de Türkiye vardır. Birbirimizin olmadığı durumlarda, birbirimizi nasıl savunduğumuzu dünya alem bilir" dedi.

"Azerbaycan bizim için aşktır"

Davutoğlu, "Azerbaycan bizim için aşktır, sevdadır, bir muhabbettir. Bu manevi varlığı, Başbakan vasfıyla geliştirmek, derinleştirmek benim boynumun borcudur. Bu hislerle, 77 milyon kardeşinden, Sayın Aliyev'e selam getirdik. Türkiye'de ve Azerbaycan'da güzel bir gelenek vardır. İlk ziyaretler karşılıklı olarak yapılır. Bu borcu ödemek de benim için büyük bir onurdur. Son 10-12 yıl içinde birçok projeyi hayata geçirdik. Çevre bölgelere bakıldığında hatta dünyaya bakıldığında eğer iki tane başarı hikayesi anlatılmak istense Ortadoğu'da, Kafkaslar'da, Balkanlar'da, bütün Avrasya'da Türkiye ve Azerbaycan iki başarı iki hikayesidir. Omuz omuza yürüyen iki kardeşin başarı hikayesidir. Birçok yerde istikrarsızlık varken, çatışmalar varken, maalesef çok ciddi ekonomik krizler yaşanırken, son 10-12 yıl içinde Türkiye, Azerbaycan da büyük ilerleme kaydetti. Ekonomik açıdan olağanüstü projelere imza attı" diye konuştu.

"Azerbaycan topraklarının her bir santimetre karesi kurtulana kadar..."

Başbakan Davutoğlu, "Karabağ sorunu ve Ermenistan uzlaşmaz tutumunu sürdürdükçe bütün bu projelerin dışında kalıyor. Halbuki Azerbaycan'ın toprak bütünlüğüne saygı gösterilse, bu çerçevede barış inşa edilse bundan diğer ülkeler gibi Ermenistan da istifade eder. Türkiye olarak bir kez daha burada, Bakü'de Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı olarak, bütün Türkiye halkını temsilen söylüyoruz ki; Azerbaycan topraklarının her bir santimetre karesi kurtulana kadar Türkiye, Azerbaycan'ın verdiği mücadelenin yanında olacaktır. Uluslararası hukuk bunu böyle söylüyor. Uluslararası hukukun gereği yapılana kadar da Türkiye ile Azerbaycan omuz omuza bölgeyi barış bölgesi yapmak için çaba sarf edecektir ve Azerbaycan'a yönelecek her türlü olumsuz tavır, Azerbaycan'da olduğu kadar, Türkiye'de de aynı tepkiyi görür. Bu vesileyle Temmuz ayında sınır çatışmalarında şehit olan kardeşlerimize rahmet diliyorum. Onlar, onurlu Azerbaycan için şehit oldular, yaralananlara acil şifalar diliyorum. Ben de bizzat hastaneye giderek, Türkiye'ye götürdüğümüz kardeşlerimizi ziyaret ettim, onlarla kucaklaştım, o gazilerimize şifalar diliyorum. Azerbaycan'ın yüreğine düşecek en küçük ateş, Türkiye'nin yüreğine düşmüş demektir" diye konuştu.

Başbakan Davutoğlu, Türkiye ve Azerbaycan'ın bölgesel konularda, uluslararası alanda çok yakın işbirliği içinde birbirini desteklemeye devam edeceğini söyleyerek, "BM Güvenlik Konseyi'nde Azerbaycan'ın üyeliği biterken inşallah önümüzdeki ekim ayında Türkiye üyeliği kazanır. Bir ay yıldızlı bayrak, bir başka ay yıldızlı bayrakla yer değiştirir. Biz nerede Azerbaycan'ın şanlı bayrağının yükseldiğini görsek gurur duyuyoruz, iftihar ediyoruz ve Azerbaycan'ın uluslararası alanda gösterdiği başarıyı kendi başarımız telakki ediyoruz" dedi.

banner18

    Yorumlar

banner11
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
banner19
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
KİM KİMDİR? Tümü
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV
banner12

banner9