26 Eylül 2017 Salı

Gelir Testi Başvurusu Nasıl Nereye Yapılır?

D vitamini bebeklerde ne kadar kullanılmalı?

bebeklerde d vitamini kullanımı, bebeklerde d vitamini kullanımı ne zaman kadar olmalı, bebeklerde d vitamini ne kadar kullanılmalıdır, bebeklerde ne zamana kadar d vitamini kullanılmalı, bebeklere d vitamini kaç yaşına kadar verilmeli, bebeklere d vitami Yeni doğan bebeklerin gelişim

07 Mart 2013 Perşembe 06:34
Bu haber kez okundu
D vitamini bebeklerde ne kadar kullanılmalı?
banner14

bebeklerde d vitamini kullanımı, bebeklerde d vitamini kullanımı ne zaman kadar olmalı, bebeklerde d vitamini ne kadar kullanılmalıdır, bebeklerde ne zamana kadar d vitamini kullanılmalı, bebeklere d vitamini kaç yaşına kadar verilmeli, bebeklere d vitami Yeni doğan bebeklerin gelişimi ve büyümesi için ihtiyaç duydukları bir vitamin olan D vitamini, anne sütünde yeteri kadar bulunmadığı için uzmanlar bebekler için D vitamini ihtiyacının dışarıdan karşılanması gerektiğini önermekteler. Dışarıdan takviye edilecek olan D vitamini bebeklerde sıklıkla husule gelen raşitizm hastalığının önüne geçilmesini sağlamaktadır. Bebekler günlük 400 IU D vitaminine ihtiyaç duyduklarından bu değer anne sütünde 12-60 IU civarındadır. Bu sebeple her bebeğin D vitamini takviyesi alması gerekir.

Bebeklerde D vitamini kullanımı

Annede D vitamini eksikliği varsa bebeğin D vitaminine olan ihtiyacı daha da artacaktır. Dr. Berna Ayakta Şerifi, bebeklerin D vitamini ihtiyacını şöyle açıklamaktadır:

“Anne rahminde fetusun D vitamini ihtiyacı, annenin depolarından karşılanır Fetus doğumdan sonra kendisini bir süre idare edebilecek kadar D vitaminini de çeşitli dokularında depolar Eğer annede D vitamini depoları yeterli değilse bebek ya D vitamini eksik olarak ya da yetersiz D vitamini depolamış olarak doğar. Bu durum da doğumdan sonra yeterli D vitamini alınmaz ya da yeterince güneş ışığına maruz kalınmazsa D vitamini eksikliğine bağlı raşitizmin oluşma riskini artırır Annelerde D vitamini eksikliği riski de göz önünde tutularak, anne sütü alan tüm çocuklara günde 400 IU D vitamini verilmelidir D vitamini verilmesi, anne sütü kesildikten sonra da devam etmeli ve en az 1 yıl süre ile uygulanmalıdır Anne sütü ilk 6 ay içerisinde, D vitamini içeriği dışında, çocuğun büyüme ve gelişmesi için tek başına yeterlidir”

Bebeklerde D vitamini eksikliğine bağlı olarak gelişen raşitizm, kemiklerde kalsiyum ve fosfor depolanması sorunlardan dolayı husule gelen şekil bozukluğu hastalığıdır. Bebeklerin sıkça güneşe çıkarılması da güneşin D vitamini bakımından zengin olmasından dolayı bebek vücudundaki D vitamini ihtiyacını yüksek oranda sağlayacaktır. D vitamini takviyesi ise bebek sütten kesildikten sonra bir yıl kadar devam ettirilmelidir.

]]>

banner18

    Yorumlar

banner11
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
banner19
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
KİM KİMDİR? Tümü
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV
banner12

banner9